O nas

SpeedUp Venture Capital Group to grupa funduszy inwestujących na wczesnych etapach rozwoju przedsiębiorstw. Interesują nas firmy i przedsiębiorcy z Europy Środkowej i Wschodniej, którzy dzięki opracowanym przez siebie rozwiązaniom chcą zdobyć globalny rynek.

Internet i nowe technologie to jedne z najbardziej zglobalizowanych obszarów gospodarki. Stwarza to zarówno szanse jak i zagrożenia. W świecie przedsiębiorczości technologicznej staje się trudne powtórzenie sukcesu firm nastawionych głównie na rynek lokalny, co do niedawna było napędem rozwoju gospodarek europejskich.

Pełną informację na temat tego czym kierujemy się w naszej strategii inwestycyjnej znajdziesz w manifeście.

Jak pomagamy?

W ciągu ostatnich 10 lat zainwestowaliśmy w ponad sto spółek, a co za tym idzie zbudowaliśmy ogromne doświadczenie oparte na sukcesach i porażkach firm z naszego portfela. Każda spółka portfelowa znajduje się pod opieką jednego z Partnerów lub managerów inwestycyjnych. Skupiamy się na inwestycjach w projekty, które oczekują naszego zaangażowania, wiedzy i doświadczenia. Nie jesteśmy zainteresowani przekazywaniem tzw. ,,dumb money”, czyli kapitału pozbawionego wsparcia i zaangażowania Funduszu.

Gdybyśmy mieli odnieść się do F1 – jesteśmy jak człowiek w pit stopie, który wspiera kierowcę. Każdy startup współpracujący z nami, zależnie od potrzeb, może liczyć na realne wsparcie w obszarze wiedzy na temat rynku, zarządzania oraz dostępu do sieci kontaktów.

Fazy inwestycyjne

SpeedUp Group inwestuje na różnych fazach rozwoju firm – od fazy seed, czyli momentu kiedy dopiero powstaje prototyp projektu, aż do Serii A. Jako grupa Funduszy posiadamy szeroki zakres inwestycyjny, a także możliwość ponawiania transz kapitałowych. W zależności od wymagań, potencjału wzrostu oraz dojrzałości projektu inwestujemy od 200K EUR do 5 M EUR.

Zdajemy sobie sprawę, że firma, która ma globalne ambicje musi być przygotowana na przynajmniej kilka rund finansowania, dlatego zwracamy uwagę, aby po naszej inwestycji zespół posiadał większościowy pakiet udziałów.

Fazy inwestycyjne

Kogo szukamy?

Inwestujemy w firmy w zamian za udziały, które będziemy chcieli sprzedać, gdy nastanie odpowiedni moment. Inwestujemy w perspektywie od 3 do 8 lat a nasze wyjście z inwestycji może nastąpić przez sprzedaż udziałów inwestorowi branżowemu, wykup managerski lub poprzez ofertę publiczną. Jako fundusz venture capital podejmujemy ryzyko i wiemy, że wiele z naszych inwestycji nie przetrwa, dlatego też oczekujemy ponad-przeciętnego zwrotu z inwestycji z tych kilku, którym uda się urosnąć.

Decyzje o inwestycji lub nie są złożone i składa się na nie wiele czynników. Za najważniejsze z nich uznajemy:

Siła zespołu

Wartość budowana przez produkt

Potencjał rynkowy

Proces inwestycyjny

Proces

Rocznie analizujemy ponad tysiąc projektów, które trafiają do nas na różne sposoby. Jednym z najlepszych sposobów kontaktu jest rekomendacja zrobiona dla Ciebie przez kogoś z kręgu naszych zawodowych kontaktów. Możesz skontaktować się z nami również za pośrednictwem LinkedIn lub spotkać nas w Polsce i zagranicą podczas jednego z wydarzeń branżowych.

Jeśli nie masz możliwości skontaktowania się z nami w ten sposób prześlij nam opis swojego projektu w formie pitch-deck’a lub teaser’a. Odpowiedź na twoje zgłoszenie zajmie nam wtedy trochę więcej czasu. Pitch-deck to krótka prezentacja twojego projektu, zespołu oraz planów na jego rozwój. Przykłady dobrych pitch-decków znajdziesz TUTAJ

W pierwszym mailu nie przesyłaj nam wielostronicowego biznes planu. Preferujemy lean canvas jako najlepszą formę przedstawienia najważniejszych informacji na temat twojego projektu. Jeśli nie wiesz jak przygotować lean canvas – przeczytaj ten artykuł.

Jeśli nie posiadasz pitch-decka oraz własnych materiałów, możesz skorzystać z przygotowanych przez nas szablonów:

Wszystkie materiały należy przesłać na adres investments@speedupgroup.com – tylko w ten sposób trafią one do działu analiz.

Dokładamy wszelkich starań, aby przeczytać wszystkie pytania i propozycje inwestycyjne w ciągu maksymalnie kilkunastu dni. Jeśli chcesz otrzymać informację zwrotną na temat twojego projektu niezależnie od naszej decyzji – napisz o tym w treści wiadomości. Wówczas na pewno prześlemy ci kilka wskazówek oraz naszych przemyśleń.

Po nawiązaniu kontaktu, możesz spodziewać się również pytań z naszej strony, a jeśli projekt znajdzie się w obszarze naszego zainteresowania inwestycyjnego – zaprosimy cię na spotkanie. Czasem potrzeba nawet kilku spotkań aby przekonać nas do projektu. Ważne, abyśmy naprawdę zaczęli wierzyć w sukces tego projektu i możliwości jego realizacji. Jeśli tak się stanie – przygotujemy dla ciebie ofertę i wspólnie omówimy możliwości współpracy.

Proces inwestycyjny